המדריך לקניית שמנים אתריים

 

היי חברים! מה שלומכם?

אני ממש שמחה להציג לכם את המדריך לקנייה של שמנים אתריים.

זה נושא שנשאלתי עליו אינספור פעמים והוא באמת מבוקש עד מאוד ולכן חשוב לי מאוד לעשות לכם סדר בנושא הזה.


שמנים אתריים למתחילים


אם אני צריכה לחשוב על שמן אחד שאני תמיד ממליצה עליו, שבאמת יהיה שימושי בכל בית זה שמן אתרי לבנדר.

שמן אתרי לבנדר הוא שמן עדין מאוד, מסייע במגוון רחב של מקרים וגם אם נשתמש בו בצורתו המרוכזת, ללא דילול הוא לא יגרום לנו נזק. חשוב לציין שאמנם לבנדר מסייע להרבה פתולוגיות אבל הוא לא יהיה הכי טוב לטיפול בכולן, הבחירה בו כשמן הבסיסי ביותר היא מכיוון שהוא מסייע למגוון רחב של מקרים.

בנוסף ללבנדר אני ממליצה מאוד להחזיק בבית גם לפחות אחד משמני החורף האהובים עלי: שמן אתרי הדס, שמן אתרי רבנסרה או שמן אתרי אקליפטוס רדיאטה, ושמן אתרי הדרי כלשהו: שמן אתרי אשכולית או שמן אתרי תפוז.

שלושת השמנים האלו יהוו עבורנו את הערכה הבסיסית לשימוש ביתי.

מחירי השמנים האתריים


מחירי השמנים האתריים נעים על טווח רחב, בגדול המחיר הבסיסי נקבע לפי הכמות המופקת של השמן האתרי ביחס לכמה "צמח" צריך כדי להפיק אותו. למשל בשביל להפיק כחצי קילו של אבסולוט ורד צריך מעל ל600 ק"ג של עלי כותרת ולכן מחירו יהיה יקר יותר משמנים אחרים באופן טבעי. 

לפעמים המחיר יעיד על האיכות אבל לא בהכרח. ספקים שרוכשים בכמויות גדולות יקבלו גם מחירים טובים אותם יוכלו לגלגל לצרכן ולכן מחיר זול מאוד בהחלט מצריך בדיקה מעמיקה יותר אבל מחיר מאוד יקר לא בהכרח יעיד על איכות מאוד גבוה או לחילופין לא בהכרח איכות שלמשתמש הביתי יש צורך בה.


איכות השמן האתרי


אני חייבת מראש לנפץ פה את עניין המיתוסים על האיכות. הדרך היחידה האמיתית למדוד איכות של שמן אתרי היא באמצעות אנליזה. האנליזה היא בעצם מסמך שהספק מקבל כאשר הוא רוכש את השמן ובו רשום מה המרכיבים הפעילים בשמן ובאיזה מינון הם נמצאים בתוכו. על מנת שבשמן אתרי יהיו מינונים אופטימליים של רכיבים פעילים יש חשיבות גדולה מאוד לתהליך ההפקה של השמן האתרי, לקטיף הצמח, לאדמה בה הצמח גדל ועוד.

ארומטרפיסט/ית מנוסה יוכל לזהות בתוך הריח של השמן האתרי חלק מהמרכיבים הפעילים ולכן כשיש ניסיון רב בתחום השמנים מבחן "האף" יוכל להיות רלוונטי (בעיקר כשמדובר במרכיבים פעילים שהם דומיננטיים).

שיטה "ביתית" לבדיקה של שמן אתרי היא באמצעות מגע, בשיטה זאת נוכל לזהות האם השמן מדולל אבל לא נוכל לתת את הדעת על איכותו מבחינת מרכיבים פעילים. נוכל להרגיש באמצעות האצבעות טיפה של שמן אתרי, השמן האתרי, על אף שמו הוא אינו שמן ולכן הוא לא אמור להרגיש שמנוני, יתרה מכך הוא אמור ממש להתנדף בשלב מסוים (שמנים שרפיים יהיו שונים במקום הזה אבל נשים אותם בצד לצורך הדוגמה).

אז איך באמת בוחרים?!


שאלה מצוינת חחח, ההמלצה שלי היא לבחור ספק שמרגיש לכם אמין, לשאול אותו את כל השאלות החשובות בעיניכם, להבין מה היקף הידע שלו מצד אחד ומצד שני מה השירות שהוא מספק (מאוד מקובל לקבל ייעוץ אישי ואפשרות להתייעצות בנושא של שמנים אתריים גם לפני וגם אחרי הרכישה), לברר שהוא אכן מקבל אנליזות וכמובן שאפשר גם לשאול מה מקור השמנים שלו (מאיזה מדינה הם מגיעים או מי הספק שלו- בעיני ספקים הם לא מידע סודי, להפך הם הדבר שאני הכי מתגאה בו)


נהנתם מהמדריך? אשמח מאוד שתכתבו לי בתגובות. ואם יש לכם עוד שאלות אני כמובן פה לעזור ולייעץ.

יהל,
רוקחת טבעית
מומחית בכימיה של שמנים אתריים